Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans). Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také samozřejmě stres.
Gynekologická mykóza dokáže potrápit, zvláště když se velmi často vrací a opakuje. Na otázku, proč se některým ženám mykózy neustále vracejí, zatímco jiné ženy ani jednou neonemocní, je třeba hledat odpověď především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou” ve vaginální tkáni.
Léčba
Pro léčbu akutního onemocnění jsou určeny čípky, krémy nebo tablety, které se souhrnně označují jako antimykotika. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy u řady žen nedokáže zabránit jejímu častému opakování. K tomu je zapotřebí podpořit imunitní systém. V poslední době
se u pacientek s opakovanými gynekologickými mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzym. V projektu, kterého se zúčastnilo 7 gynekologických pracovišt v ČR, bylo sledováno 62 žen, které přes poskytování standardní antimykotické léčby onemocněly v průběhu jednoho roku mykózou čtyřikrát až devětkrát. V následujícím roce, na jehož začátku podstoupily podpůrnou léčbu Wobenzymem po dobu 10 týdnů, došlo u všech sledovaných žen k významnému zlepšení a téměř dvě třetiny z nich zůstaly zcela bez mykóz. Toto zlepšení přetrvávalo i čtyři roky poté, co přestaly Wobenzym užívat.
Wobenzym je tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.