
Bolestivá menstruace
Měsíc co měsíc se opakující bolesti a křeče v podbřišku, provázené průjmem, zácpou, bolestmi hlavy, zad či celkovou nevolností, známé pod názvem bolestivá menstruace (dysmenorea), trápí přibližně každou pátou ženu.
Křeče spouštějí tělu vlastní, bolest zprostředkující látky, prostaglandiny. Způsobují stahování svalstva dělohy při vypuzování její sliznice v podobě menstruační krve. Čím více jich v těle ženy je, o to silnejší a častější – zejména v prvních dnech menstruace – jsou bolestivé křeče.
Pokud má bolestivá menstruace organický původ a je jedným ze symptomů vážnějšího problému, například endometriózy, zánětlivého onemocnění pánve či myomu, je nezbytné, aby se mu s plnou vážností věnoval odborník. V případě, že se organický původ vyloučí, mluvíme o funkční bolestivé menstruaci. Důvodem je porucha hormonální rovnováhy a zvýšené vylučování spomína- ných prostaglandinů. Týká se zejména mladých žen, které ještě nerodily a mají sedavé zaměstnání. Pokud mezi ně patříte, máme pro vás pár rad. Týden před menstruací věnujte zvýšenou pozornost zdravé výživě. Jezte potravu bohatou na esenciální mastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitamíny B, C a E. Pijte hodně tekutin a denně konzumujte zeleninu, ovoce a celozrnné potraviny. Podle možnosti se vyhýbejte konzumaci alkoholu, nikotinu a jídel s vysokým obsahem rafinovaného cukru, které mohou bolesti a křeče zhoršit.
Když se už bolesti objeví, dají se zmírnit hlubokým břišním dýcháním. Výborně zabírá i přiměřená fyzická aktivita. Zkuste svižnou chůzi nebo jednoduchý cvik, když v poloze na čtyřech střídavě hrbíte a přepínáte záda. Často ke zmírnění bolestí pomůže masáž bederní oblasti, teplý koupel nebo příkládání termoláhve na oblast podbřišku. Některým ženám pomůže orgasmus.